III MISTRZOSTWA PIŁY W JEDZENIU PĄCZKÓW NA CZAS

III MISTRZOSTWA PIŁY W JEDZENIU PĄCZKÓW NA CZAS

PO RAZ KOLEJNY OBRONIŁ TYTUŁ MISTRZA !!

Punktualnie o godzinie 11 w Sali Tradycji Cechu Rzemiosł Różnych, pod okiem kamer i obiektywów rozpoczął się kolejny już słodki konkurs.

Do konkursu przystąpiło wiele osób Download puttygen for windows 7 , nie zabrakło też pań. Zadanie polegało na zjedzeniu 10 pączków w możliwie najkrótszym czasie , bez popijania.

Techniki jedzenia były różne – urywano, ugniatano, jedzono niemal w całości albo ogryzano pączka dookoła.

06.02.2018r. Pan Piotr Sikora może się pochwalić kolejnym już zwycięstwem, został po raz trzeci Mistrzem w jedzeniu pączków na czas – 10 pączków zjadł w czasie 15’33”.

Wicemistrzem został Pan Marcin Wapniarz uczeń ZSP Nr 1 w Pile z czasem 18’46” a trzecie miejsce przypadło Panu Damianowi Okolskiemu z czasem 21’23”.

Licznie przybyli przedstawiciele mediów: Tygodnik Nowy phone 8582562535 , Tygodnik Pilski, Radio Eska, Telewizja ASTA, oraz grono kibiców.

Jurorami Mistrzostw byli:

– Jan Janczewski Starszy Cechu Rzemiosł Różnych w Pile

– Franciszek Miedziński właściciel Piekarni „CHRUPEK” w Złotowie

– Janusz Dudek właściciel Piekarni „ROGALIK” W.J. Dudek w Trzciance

– Zygmunt Śnieżko sekretarz Zarządu CCR w Pile

Zwycięzcy otrzymali puchary i dyplomy ufundowane przez organizatora imprezy tj. Cech Rzemiosł Różnych w Pile oraz drobne upominki .

Ponadto za odwagę wystąpienia w konkursie dyplomami wyróżniono wszystkie trzy Panie: Żanetę Łykus, Grażynę Łykus i Joannę Wijatowską , które na dzisiejszy dzień zarzuciły postanowienia o niskokalorycznej diecie i zaszalały na maksa.

Upominki otrzymali też wszyscy pozostali uczestnicy Mistrzostw – zostały one ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Pile, Urząd Miasta w Pile i CRR w Pile.

Ponadto przegrani mogli zabrać ze sobą niezjedzone pączki do domu .

Dla gości i kibiców został przygotowany poczęstunek – oczywiście PĄCZKI i kawa.

Sponsorem pączków był Pan Franciszek Miedziński właściciel Piekarni „CHRUPEK” w Złotowie.