DZIEŃ RZEMIOSŁA 2019

DZIEŃ RZEMIOSŁA

28.04.2019r. uroczystą Mszą św. w Skrzatuszu rozpoczęto obchody DNIA RZEMIOSŁA.

Mszę świętą sprawował ks. Wacław Grądalski proboszcz i kustosz Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Skrzatuszu. Rzemieślnicy zrzeszeni w Pilskim Cechu po raz pierwszy właśnie tam , w naszym pobliskim Sanktuarium postanowili modlić się w intencji rzemieślników, ich rodzin i współpracowników. Cech ufundował rzemieślnikom i gościom autokar. Po powrocie druga część uroczystości odbyła się na Sali Tradycji w Pilskim Cechu. Wśród gości byli obecni:

Arkadiusz Kubich Wicestarosta Pilski

Ewa Krupka-Zaręba Dyrektor CWRKDiZ w Pile

Przedstawiciele Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP w Pile

Marian Giełczyk Prezes Pilskiego Bractwa Kurkowego TARCZA w Pile

Julian Pauszek Honorowy Członek Pilskiego Cechu

Franciszek Rzywucki Honorowy członek Pilskiego Cechu

oraz rzemieślnicy i pracownicy zakładów rzemieślniczych.

Starszy Cechu Jan Janczewski powitał wszystkich zebranych na UROCZYSTOŚCI. W swoim przemówieniu wspominał o produkcji rzemieślniczej, która cechuje się wysoką elastycznością asortymentu produkcji i szybkim dostosowaniem profilu produkcji do życzeń i potrzeb odbiorców. Mówił o zawodach, które odeszły do lamusa – zecer, telefonistka czy repasator. A w ich miejsce powstało wiele nowych potrzebnych w dzisiejszych czasach. Dziękował Rzemieślnikom za ich nie łatwy „kawałek chleba”, dziękował za kultywowanie tradycji i przekazywanie wiedzy następnym pokoleniom.

Uroczystość DNIA RZEMIOSŁA to także okazja do wręczenia odznaczeń, wyróżnień i podziękowań.

Na Wniosek CRR w Pile – Związek Rzemiosła Polskiego w Warszawie przyznał złoty medal im. Jana Kilińskiego „za zasługi dla rzemiosła polskiego” dla Pana Stanisława Pircha właściciela Pralni „SONIA” w Pile. Pan Stanisław odznaczenie to otrzymał za wdrażanie innowacyjnych rozwiązań, za działania na rzecz promowania regionu dzięki osobistemu zaangażowaniu w rozwój gospodarczy. GRATULUJEMY !

Związek Rzemiosła Polskiego w Warszawie przyznał również wyróżnienie Honorową Odznakę Rzemiosła dla Pana Franciszka Miedzińskiego współwłaściciela PPHU „CHRUPEK w Złotowie. Pan Franciszek otrzymał odznakę za operatywność, wprowadzanie nowych technologii i dynamiczny rozwój firmy. GRATULUJEMY !

Na wniosek Cechu Rzemiosł Różnych w Pile Wielkopolska Izba Rzemieślnicza w Poznaniu przyznała odznaki „za zasługi w rozwoju rzemiosła wielkopolskiego”.

Za zaangażowanie i promowanie środowiska rzemieślniczego odznaczenia otrzymali:

Srebrna:

Marta Nisiewicz pracownik Pralni „SONIA” Stanisław Pirch w Pile

Aneta Osendowska pracownik Pralni „SONIA” Stanisław Pirch w Pile

Robert Bassa pracownik Salonu Fryzjerskiego „IDA” Jadwiga Chmara w Pile

Jolanta Thiede pracownik Zakładu Inst. Sanit. C.O. i Gazu Marian Madej Piła

Edward Sikora pracownik Zakładu Inst. Sanit. C.O. i Gazu Marian Madej Piła

Henryk Fendorf pracownik Zakładu Inst. Sanit. C.O. i Gazu Marian Madej Piła

Elżbieta Złocińska pracownik Piekarni-Ciastkarni „ROGALIK” J.W. Dudek Trzcianka

Henryk Majewski pracownik Piekarni-Ciastkarni „ROGALIK” J.W. Dudek Trzcianka

Krzysztof Gawron pracownik Piekarni-Ciastkarni „ROGALIK” J.W. Dudek Trzcianka

Zarząd Cechu Rzemiosł Różnych w Pile przyznał dyplomy jubileuszowe za długoletnie prowadzenie działalności gospodarczej.

30 lat firmę rzemieślniczą prowadzi:

Henryk Chróst Zakład Zegarmistrzowski w Pile

Piotr Nawrocki Usługowy Zakład Mechaniki Pojazdowej w Wyrzysku

Na zakończenie Uroczystości Starszy Cechu Rzemiosł Różnych pogratulował wszystkim odznaczonym i życzył im dalszych sukcesów w pracy. Do życzeń dołączyli się goście – Wicestarosta Pilski i Prezes PBK TARCZA Marian Giełczyk . Następnie wszyscy udali się na poczęstunek.