KONFERENCJA -SUKCESJA – ZABEZPIECZENIE FIRMY I MAJĄTKU

ZAPROSZENIE NA KONFERENCJĘ:„Sukcesja – jak zabezpieczyć firmę i majątek… i bezpiecznie przekazać je swoim bliskim”.
Czwartek 25/07/2024, Dom Rzemiosła, Bydgoska 35, Piła
Celem Konferencji jest przekazanie wiedzy na tematy dziedziczenia i sukcesji przedsiębiorstw, budowanie świadomości w tym zakresie oraz zaprezentowanie rozwiązań ograniczających ryzyka, które mogą spotkać przedsiębiorców i ich rodziny na skutek nie zaplanowania lub złego zaplanowania sukcesji.
Czym jest SUKCESJA.
Najprościej rzecz ujmując Sukcesja to zaplanowane przekazanie owoców naszej pracy najbliższym: małżonkowi, dzieciom, partnerowi. Możemy mieć do czynienia z dwoma „scenariuszami” sukcesji: organicznym – kiedy dożywamy późnych lat życia, oraz nagłym – gdy nasze życie zostaje przerwane w okresie aktywności zawodowej. ​
W obu przypadkach warto zastanowić się nad tym, w jaki sposób zabezpieczyć siebie i rodzinę na wypadek, kiedy żyjemy „za długo” i kiedy żyjemy „za krótko”. ​
Istnieje szereg regulacji prawnych dotyczących dziedziczenia i sukcesji, o których istnieniu często sobie nie uświadamiamy. Nie zdajemy sobie sprawy z niektórych zagrożeń, które mogą na trwale zniweczyć naszą często wieloletnią pracę nad rozwojem firmy. Nie każdy również wie, że są rozwiązania, proste i łatwe do wdrożenia, a które w dużej mierze, lub nawet całkowicie zabezpieczają i chronią rodzinę i nas samych w przypadku dożycia sędziwego wieku lub naszej przedwczesnej śmierci.
Z Konferencji dowiesz się z niej między innymi:

• Czym różni się dziedziczenie ustawowe od testamentowego?
  • Co trzeba wiedzieć o testamencie?
  • Czy w skład spadku wchodzą również długi?
  • Co wchodzi, a co nie wchodzi, do masy spadkowej?
  • Jak zapisać konkretny składnik majątku?
  • Kto zarządza majątkiem, jeśli dziedziczy małoletni?
  • Czy pominięcie kogoś w testamencie jest jednoznaczne z wydziedziczeniem?
  • Co się dzieje, gdy spadkobierca odrzuci spadek?
  • Co to jest zachowek, kto i kiedy może go żądać?
  • Co się dzieje z przedsiębiorstwem po śmierci właściciela?
  • Co to jest przedsiębiorstwo w spadku?
  • Kto to jest zarządca sukcesyjny i jakie są tryby jego powołania i odwołania?
  • Jak długo trwa zarząd sukcesyjny?
  • Co się dzieje z zawartymi umowami po śmierci przedsiębiorcy?
  • Co się dzieje z kontami bankowymi firmy po śmierci przedsiębiorcy?
  • Co się dzieje z należnościami i wierzytelnościami przedsiębiorstwa po śmierci przedsiębiorcy?
  • Co się dzieje z umowami o pracę z pracownikami?
  • Jak zabezpieczyć siebie, firmę i swoją rodzinę w przypadku sukcesji nagłej oraz organicznej?
  • Jakie są stawki podatku od spadków i darowizn?
  • Co muszą zrobić członkowie najbliższej rodziny, aby nie płacić podatku od spadków i darowizn?
  • Jak opodatkowane jest otrzymanie w spadku przedsiębiorstwa osoby fizycznej?
  • Czy można zapłacić podatek od spadku, sprzedając skłądniki majątku otrzymane w jego ramach?
  • Jak opodatkowana jest sprzedaż odziedziczonego majątku?