Rogale Świętomarcińskie w Pilskim Cechu

Dnia 9.11.2018r. odbyło się spotkanie przy pysznych rogalach i kawie w naszym Cechu w Sali Tradycji.

HISTORIA ROGALA wywodzi się z czasów pogańskich, gdy podczas jesiennego święta składano bogom ofiary z wołów lub w zastępstwie – z ciasta zwijanego w wole rogi. Kościół przejął ten zwyczaj, łącząc go z postacią św. Marcina. Kształt ciasta interpretowano jako nawiązanie do podkowy, którą miał zgubić koń świętego.

Naszymi gośćmi byli:

Eligiusz Komarowski Starosta Pilski

Przemysław Pochylski etatowy członek Zarządu Rady Powiatu

Piotr Głowski Prezydent miasta Piły

Katarzyna Jeleń Pełnomocnik WIR w Poznaniu

Mariusz Drożdż PBK TARCZA w Pile

Zbigniew Świder Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP w Pile

Jan Ficerman Prezes Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP w Pile

Renata Białkowska Dyrektor Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Pile

Władysław Jabłoński Honorowy Starszy CRR w Pile

Franciszek Rzywucki i Julian Pauszek Honorowi członkowie CRR w Pile

rzemieślnicy naszego Cechu i sympatycy pilskiego Cechu.

Sponsorem rogali był Pan Franciszek Miedziński – właściciel „CHRUPEK” PPHU Miedzińscy F.P.T. Sp.J. w Złotowie.

Spotkanie przebiegało w miłej i sympatycznej atmosferze. Z okazji wyboru Pana Piotra Głowskiego na kolejną kadencję Prezydenta miasta Piły– Starszy Cechu Jan Janczewski wraz z pracownikami biura wręczyli Prezydentowi bukiet kwiatów. Pan Prezydent był mile zaskoczony.

Rogali była moc , a goście wychodzili obdarowani rogalami .