PIŁA ZARANKÓW – wystawa w BWA PP

PIŁA ZARANKÓW – WYSTAWA w BWA PP

W dniach od 27 października do 13 listopada 2023 roku w Biurze Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego przy ul. Okrzei 9/2 w Pile została udostępniona wystawa fotografii legendarnego fotografa Romana Zaranka oraz jego syna Andrzeja.

Wystawa nosi tytuł „Nowa tożsamość miasta. Piła na przestrzeni lat 1946 – 1989 na fotografiach Romana i Andrzeja Zaranków”.

Zdjęcia prezentują Piłę od lat powojennych – od 1946 roku do 1989 roku. W prezentacji zostało udostępnionych około 300 fotografii, w tym dwie imponujących rozmiarów panoramy miasta – jedna z 1948 roku, a druga z lat 70-tych.

Roman i Andrzej Zaranek fotografowali nasze miasto przez 80 lat. Zdjęcia pokazują ruiny Piły zaraz po wojnie, odgruzowywanie miasta, budowę pierwszych bloków i nowych osiedli, a także dokumentacji ważnych dla Piły wydarzeń m.in.

– odbudowę domu Stanisława Staszica i otwarcie go po remoncie

– wizytę w Pile kardynała Stefana Wyszyńskiego

– budowę mostu Krzywoustego i kolejowego wiaduktu

– procesji Bożego Ciała

– pochodów 1-majowych

– uroczystości miejskich

– wydarzeń kulturalnych i sportowych

– emocjonującego ślubu w Pile (1958 rok) pilanki Androny Linartas, która była tancerką zespołu „Śląsk” i meksykańskiego księcia Alfredo Calles

Otwarcie wystawy poprzedzone zostało konferencją popularno-naukową pt:

„Wymiary nowoczesności”. Piła na przestrzeni lat 1946 – 1989”

Jej gościem był Andrzej Zaranek , który opowiadał o swoim ojcu, o bogatym archiwum jakie stworzył.

Gościom spotkania przedstawiono też dwie animacje video-art. pt. „Piła na osi czasu: 1946 – 1989 – 2023”, prezentujące 10 wybranych miejsc w Pile, placów i ulic, od lat zaraz po wojnie do współczesności.

Animacje pokazują, jak na przestrzeni lat zmieniało się nasze miasto.

GRATULUJEMY PANU ANDRZEJOWI ZARANKOWI a wszystkich pilan

zachęcamy do obejrzenia wystawy.